SON BİRKAÇ SÖZ


    Atatürk'ün 22 Mayıs 1938'de Mersin limanında akşamüstü yaptığı motor gezintisinde gramafonda Hafız Mehmet'in gazelleri çalmaktaydı. Bunları dinlerken, içini çekerek, "Baki kalan kubbede bir hoş seda imiş" diyecekti. (181) Ölümün adım adım yaklaştığını anlamış olmalıydı. Ama bir konuda yanılıyordu. Belki de ilk kez. Çünkü, gerçi onun fani vücudu 10 Kasım 1938'de artık aramızda olmayacaktı ama kendisi hep yaşayacak.

    O bugün de, yalnız bizlerin değil, tüm "mazlum milletler"in de önderi. Pakistan'ın ulusal şairi İkbal'in sözleriyle, "Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, Atatürk'ün bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldi." Bir ara Atatürk'ün sağlık durumunun düzeldiği haberleri yayılınca, 17 Haziran tarihli Cumhuriyet gazetesinde, "Trablus Şamlılar, Atatürk iyileştiği için şükran secdesine kapandılar" başlıklı haber (182) çok şey anlatsa gerektir.

    Çankaya'da kâtip olarak görev yapan Haldun Derin'in, Atatürk'ün vasiyeti gereğince artık Cumhuriyet Halk Partisi'nin malı oldukları için kitapları kitaplıklarından indirilip sandıklara yerleştirirken içlerinden biri dikkatini çekecekti. Bu, kırmızı maroken ciltli ve Çanakkale Savaşı üzerine bir kitap. 1932 yılında Gazi'ye armağan edilmiş. Haldun Derin, kitabın kapağını açtığında İngilizce yazılmış bir ithafla karşılaşacak:

    "Büyük bir kahraman, asil bir düşman ve alicenap bir dost onuruna,

    Türkiye Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine Haşmetli İngiltere Kıralı'nın Hükümetince sunulmuştur.
" (183)

    Düşmanın "asil" olarak anılması, ancak onun gerçek bir "insan" olması ile olanaklı değil midir?

    Can düşmanı, ona ihanet emiş ve birkaç kez suikast düzenlemeye kalkışmış Çerkez Ethem'in gönderdiği şu telgraf başlı başına bir anlam taşıyor:

"Her şeye rağmen üfulü azim zayidir." (184/185)

    O, düşmanlarının bile övgüsünü kazanan bir "insan" dır.Dipnotlar
181 H.DERIN: s.130.
182 A.y.,s.l32.
183 A.y., s.144.
184 "Her şeye rağmen ölümü büyük kayıptır."
185 H.DERİN: s.141.

<< Önceki Sayfa - Ana Sayfa - Kaynakça >>