Tamer Bacınoğlu ve
Andrea Bacınoğlu


MODERN ALMAN ORYANTALİZMİ
Tamer Bacınoğlu ve Andrea Bacınoğlu, Modern Alman OryantalizmiKapak
İçindekiler
Sunuş
Önsöz
Yazarın Önsözü


Alman gözüyle Türkiye
- "İslâm düşmanlığı"mı, ırkçılık mı?
- Etnosantrik tarih romantizmi. "Uzman"ların efsaneleri
- "Etnisite", "etnik gruplar" ve ulus
- "Lâikler, Müslümanlar, Alevîler"
- "Müslümanlar", İslâm ve hilâfet
- Alman oryantalizminin gözüyle İslam ve Müslüman
- Alman oryantalizminin gözüyle Türk ve Türk kültürü
- Almanya ve "Kürt sorunu"
- Almanya ve PKK
Alman basınında Öcalan'ın tutuklanması ve Kürt sorunu
- 1. Kürtlerin tarihi
- 2. Abdullah Öcalan ve PKK'nın kuruluşu
- 2.1. PKK'nın örgütsel yapısı
- 2.2. Kürtlerin PKK ile özdeşleştirilmesi
- 3. Kürt kimliği ve Türk milliyetçiliği
- 3.1. Med-TV
- 3.2. Diskurs-Kendini yakmalar
- 4. Politik çözüm
- 4.1. Türkiye'ye çağrılar
- 4.2. Türkiye'nin tepkilerine yönelik tahminler
- 5. "Almanya'da Kürt protestoları"
- 5.1. Video görüntüleri
- 6. "Mütarekenin sonu"
- 7. Diplomatik temsilciliklerin işgali ve "gerginliği düşürme" politikası
- 8. PKK taraftarlarının eylemlerinden çıkarılan sonuçlar
- 8.1. "Kürtlerin Türkiye'ye sınırdışı edilmesi"
Almanya ve "Ermeni sorunu"

Sonuç
Kaynakça

www.1001Kitap.com

7. Diplomatik temsilciliklerin işgali ve
"gerginliği düşürme" (Deeskalation) politikası


    "Gerginliği düşürme" politikasına PKK taraftarlarının Almanya'da diplomatik temsilcilikleri ve parti merkezlerini işgalinden sonra da devam edildiği görülmektedir, ilginç olan, özellikle Yeşiller partisine mensup politikacıların eski muhafazakâr hükümetin politikasını izlemekle yetinmeyip, -PKK ile ilişkilerde- hadsiz hesapsız bir noktaya tırmandırmalarıdır. Berlin Yunan konsolosluğunun işgali sırasında, Yeşiller'den Özdemir ve Koşan, PDS'ten Sayan - bu son ikisi "Kürt asıllı Almanlar" olarak tanımlanıyor 859 -ayrıca gene Yeşiller'den- eski RAF avukatlarından - Ströbele, PKK'lı işgalcilerle "arabuluculuk görüşmeleri" yapmak üzere Berlin'e gitmişlerdir. PKK'lılar, serbestçe ve kimlik kontrolü yapılmadan ayrılabilecekleri vaadi kendilerine verildikten sonra, Yunan temsilciliğini boşaltmışlardır. 860 Frankfurt'taki Yunan temsilciliğinin işgalinde, arabuluculuk yapması için Yeşiller'den Cohn-Bendit çağırılmıştır. Kendi ifadesine göre, "çağıran", Frankfurt polis teşkilâtıdır. 861 Frankfurt eyleminde de "tahmini güç sonuçları beraberinde getirecek bir tırmanmayı önlemek amacıyla" 862 işgalcilerin kimlik kontrolü yapılmamıştır. Bu, yeni "deeskalâsyon" politikası olup, özellikle Yeşiller'den 863 alkış toplamaktadır. "Gösteri ve protesto eylemlerinde, yasak PKK sembollerinin ve Öcalan posterlerinin, devlet makamlarının aksiyonuna yol açmaksızın 864 gösterilmesi", 865 bu yeni "deeskalâsyon" politikasının icaplarındandır. Kaldı ki, "hukuk devleti gücünü ancak bu şekilde gösterebilir". 866

    Yukarıda anlatılan stratejinin yeni olmadığı meydandadır. Bir FAZ yazarı, 1996 sonunda Almanya ile PKK arasında yapılan "mütareke"den bu yana, "sınırlı bir deeskalâsyon oyunu"nun oynandığından bahsediyor. PKK taraftarlarının arbedeleri, Nevruz ve 1 Mayıs'a ilişkin Berlin "kargaşa takvimi"nde sağlam bir yere sahipmiş. 867 "Bir gösteride...Almanca pe-ka-ka diye bağırılırsa, bu yasak bir örgütün propagandası yapmak oluyordu ve müdahale etmek gerekiyordu. Göstericilerin ağzından çıkan slogan Türkçe pe-ke-ke'yi andırdığı vakit, bir polis amiri 'dünyadaki bütün dilleri anlayacak hâlimiz yok herhalde' diyerek pasif kalabiliyordu". 868 "Berlin polisi bu sınırlı deeskalâsyon oyununu öyle güzel oynuyordu ki, bunun ebebiyete kadar süreceği düşünülebilirdi". 869 16.2. günü Bonn Kenya Elçiliği işgal edildiğinde de, polisler, "göstericilerin sloganlarını anlayamadıkları" mazeretine sığınmışlardı: "...Daha sonra hepsi bozuk bir Almanca'yla 'ben PKK'yım' (ich bin PKK) diye haykırdı, polisler tabiî bunu da anlamadılar, o yüzden de müdahale etmediler". 870Dipnotlar:
859. "Hat die Nachgiebigkeit der Polizei die Gevratttaeter ermuntert?", FAZ, 20.2.1999. FR'ye verdiği bir demeçte Sayan, "onlar beni leş yaparlar" ifadesini kullanıyor. "Onlar"la Sayan, Türkleri kastediyor, yani "işkencecileri. Sayan, "Türk devletini kastediyorum" diyor (FR, 17.2.1999).
860. "Drei Kürden in Berlin erschossen", a.g.y.; "Hat die Nachgiebigkeit...", a.g.y.
861. A.g.y.
862. A.g.y.
863. "Hat die Nachgiebigkeit...", a.g.y.; ayrıca bak.: Severin Welland: "Richtige Strategie - Die Polizei reagiert massvoll auf militante Proteste der PKK-Anhaenger", taz, 20/21.2.1999.
864. Weiland: "Richtige Strategie", a.g.y.
865. "Am Handy vorbereitet für den Tag X", FR, 17.2.1999.
866. Weiland: "Richtige Strategie", a.g.y.
867. KonradSchuller: "Wasgeschieht nachdem Schock?", FAZ, 19.2.1999.
868. A.g.y.
869. A.g.y.
870. Hans-Wemer Loose & Wulf Schmiese: "Zahn um Zahn...", a.g.y.

<< Önceki Sayfa - Sonraki Sayfa >>
Modern Alman Oryantalizmi - Ana Sayfa