Yeni Oluşum ve Yeni Türkiye Partisi

    İsmail Cem 12 Temmuz'da, milletvekili seçilerek siyasi kariyerini yeniden elde etmesini sağlayan Demokratik Sol Parti'den istifa etti. Deniz Baykal'la birlikte SHP'den ayrılarak CHP'yi yeniden kurma girişiminden, SHP - CHP birleşmesinden ve bu birleşmeyle oluşan CHP'yi Deniz Baykal'ın ele geçirmesinden sonra, siyasi yaşamdaki etkisini büyük oranda yitirmişti. Bülent Ecevit, siyasi kariyerinin en alt noktasındayken ona sahip çıkmış ve Kayseri'den milletvekili seçtirerek onu Dışişleri Bakanı yapmıştı. Durum bu iken, İsmail Cem şimdi, kendisine haber vermeden ve herhangi bir gerekçe öne sürmeden DSP'yi bölerek istifa ediyor, Ecevit'i en zor döneminde daha da zor duruma düşürerek partisinden istifa ediyordu. İstifası o denli planlıydı ki, Ecevit onu bakanlık görevinden almaya fırsat bile bulamamıştı.
    Ayrılışın nedenleri, kaynağı ve yöneldiği hedef belliydi. Uzun süren Dışişleri Bakanlığı döneminde, güven verdiği küresel güçlerin ve bu güçlerin destek verdiği Kemal Derviş'in sözlerine inanmış, 64 arkadaşıyla birlikte, "yeni bir siyasal oluşum" gerçekleştirmek için DSP'den ayrılmıştı. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan, Derviş'e destek veren küresel gücün cazibesine kapılarak siyasi kariyerlerini daha yukarı çıkarmak istemişler ve 64 milletvekiliyle birlikte DSP'yi bölmüşlerdi. İngiliz Financial Times'ın "Sonuçlanrı yıkıcı değil yapıcı olacaktır" 49 diye yayın yaptığı bu eylemle, karar inisiyatifinin kendilerinde olmadığı bir oyunun içine girmişler ve açıkça kullanılmışlardı. Bunu kısa bir süre sonra göreceklerdi.
    Kemal Derviş başlangıçta kendilerine "Yeni Oluşum Hareketi" adını takan "istifacılarla" birlikte olduğunu gösteren davranışlar içinde oldu ve bu yönde açıklamalar yaptı. 10 Temmuz günü İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan'la bir araya geldi ve yeni bir parti kurmak için onlarla anlaştı. Kurulacak yeni partide İsmail Cem Genel Başkan, Hüsamettin Özkan ve Kemal Derviş Genel Başkan Yardımcısı olacak, parti bu üçlü tarafından yönetilecekti. 50
    Kemal Derviş işin başından beri, DSP'yi parçalayan "Yeni Oluşumcuların" içinde, hatta başındaydı. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan'a güç ve cesaret veren kendisiydi. "Cem ve Özkan'la Yeni Oluşumun temellerini attık. Dayanışmamız mutlaka devam edecek. Siyasette ciddi bir yenileşmenin çok gerekli olduğuna inanıyorum. Yeni Oluşuma desteğim sürecek. Sayın Cem ile birlikte hareket edeceğim kesin. Ben kime ne söz verdiysem kesinlikle tutacağım" diyordu. 51 Basına yaptığı her açıklamada, DSP'den ayrılanların kuracağı partiyle siyasete atılacağını ve bu partide en üstteki üç yöneticiden biri olacağını belli etmesi nedeniyle basın bunlara Troyka (Rusça üçlü) adını takmıştı.

<< Önceki Sayfa - Ana Sayfa - Sonraki Sayfa >>