29
Öbür Çocuklar Evlerine Dönüyor    «Gezimizi sürdürmeden önce aşağıya inip küçük dostlarımıza bir bakalım,» dedi Bay Wonka. Başka bir düğmeye bastı ve asansör aşağıya doğru inmeye başladı. Ve tam giriş kapısının üzerinde durdu.
    Aşağıya bakan Charlie, kapının tam önünde çocukları ve ailelerini gördü. «Yalnız üç çocuk görüyorum,» dedi. «Kim eksik?»

    «Sanırım Mike Teavee,» dedi Bay Wonka. «Ama az sonra gelir. Kamyonları görüyor musunuz?» Bay Wonka fabrikanın yanına dizilmiş üstleri örtülü kocaman kamyonları gösterdi.
    «Evet,» dedi Charlie, «Niçin duruyorlar orada?»
    «Altın Biletin üstünde ne yazdığını anımsamıyor musun? Her çocuk evine hayatı boyunca yetecek kadar şekerle dönecek. Her çocuk için tepeleme doldurulmuş bir kamyon bekliyor. İşte dostumuz Augustus Gloop gidiyor! Görüyor musunuz? Annesiyle babasıyla birlikte en öndeki kamyona biniyor.»
    «Yani artık iyi mi?» diye sordu Charlie şaşkınlıkla. «Öyle korkunç'bir borunun içinden geçtikten sonra.»
    «Evet, çok iyi,» dedi Bay Wonka.
    «Ama değişmiş!» dedi Büyükbaba Joe, asansörün cam duvarına gözlerini yapıştırarak. «Çok şişkoydu, ama şimdi dal gibi zayıflamış!»
    «Tabii değişti,» dedi Bay Wonka gülerek. «Borunun içinde sıkıştı. Anımsamıyor musunuz? Aaa, bakın! Büyük çiklet çiğneme şampiyonumuz Violet Beauregarde gidiyor! Demek ki suyunu çıkarabilmişler! Çok mutlu oldu. Ne kadar da sağlıklı görünüyor! Eski halinden daha iyi!»
    «Ama yüzü eflatun!» diye çığlık attı Büyükbaba Joe.
    «Evet, öyle,» dedi Bay Wonka. «O konuda elimizden hiçbir şey gelmez.»
    «Aman tanrım!» diye bağırdı Charlie. «Zavallı Veruca Salt ile annesiyle babasına bakın! Her yanları çöple kaplı!»
    «İşte Mike Teavee geliyor!» dedi Büyükbaba Joe. «Ne yapmışlar ona öyle? Boyu on metre ama ip kadar da ince!»
    «Onu çiklet esnetme makinesinde esnettiler,» diye yanıtladı Bay Wonka. «Esnetirken hiç düşünmemiş mi bu Umpa-Lumpalar!»
    «Zavallı Mike için korkunç bir şey!» dedi Charlie.
    «Saçma,» dedi Bay Wonka, «çok şanslı bir çocuk. Dünyanın her yerindeki basket takımı onu almak isteyecektir. Ama şimdi,» diye ekledi, «bu dört aptal çocuktan ayrılma zamanı geldi. Seninle çok önemli bir şey konuşmam gerekiyor, sevgili Charlie.» Bay Wonka başka bir düğmeye bastı ve asansör yeniden gökyüzüne doğru fırladı.

[Önceki: 28. Yalnız Charlie Kalıyor]    -    [Sonraki: 30. Charlie'nin Çikolata Fabrikası]