5
Altın Biletler    «Yani insanların basbayağı fabrikanın içine girmelerine izin mi verilecek?» diye bağırdı Büyükbaba Joe. «Ne yazıyor, oku şunu çabuk!»
    «Tamam,» dedi Bay Bucket gazeteyi açarken.
    «Dinleyin.»

    «Aptal herif!» diye söylendi Büyükanne Josephine.
    «O bir dahidir!» diye bağırdı Büyükbaba Joe. «O bir sihirbazdır. Bir düşünün neler olacak şimdi! Bütün dünya artık bu Altın Biletleri arayacak! Herkes biletlerden birini bulmak umuduyla Wonka'nın şekerlerini alacak! Bugüne kadar satmadığı kadar satacak! Oh, biletlerden birini bulmak amma da heyecanlı olurdu!»
    «Ve yaşamının geri kalanına yetecek kadar çikolata ve şekerin olacak hem de tek başına!» dedi Büyükbaba George. «Bunu düşünmek bile heyecanlandırıyor insanı.»
    «Bu kadar çikolata ve şekeri kamyonla getirirler herhalde,» dedi Büyükanne Georgina.
    «Düşüncesi bile beni hasta ediyor,» dedi Büyükanne Josephine.
    «Saçma!» diye bağırdı Büyükbaba Joe. «Şekerin kâğıdını açmak ve içinde sana parlayan Altın Bileti görmek için neler verilmez, değil mi Charlie?»
    «Kuşkusuz Büyükbaba. Ama hiç umut yok,» dedi Charlie üzgün bir biçimde «Ben ancak yılda bir tek şeker alabiliyorum.»
    «Hiç belli olmaz, hayatım,» dedi Büyükanne Georgina. «Gelecek hafta doğum günün. Herkesin ne kadar şansı varsa senin de o kadar var.»
    «Korkarım ki doğru değil,» dedi Büyükbaba George. «Altın Biletleri bulacak olan çocuklar, her gün şeker alabilen çocuklar olacak. Bizim Charlie'miz ancak yılda bir tane şeker alabiliyor. Hiç şans yok!»

[Önceki: 4. Gizli İşçiler]    -    [Sonraki: 6. İlk İki Şanslı]